CABRIO: Leren van CAR T-cel therapie om het beter in te kunnen zetten (ALL)
Medisch-wetenschappelijk onderzoek naar de werking van CAR T-cel therapie bij kinderen.
Open voor deelname
Wie kan meedoen
Kinderen en jong volwassenen tot en met 25 jaar die in het Prinses Máxima Centrum worden behandeld met CAR T-cel therapie kunnen meedoen met dit onderzoek.
Als je in een ander ziekenhuis CAR T-cel therapie hebt gehad en je controles zijn in het Prinses Máxima Centrum dan kan je ook mee doen.
Je kan meedoen als je nog CAR T-cel therapie krijgt of als je in het eerste jaar na de infusie bent.
Doel
Doel
Het doel van dit onderzoek is om beter te begrijpen waarom CAR T-cel therapie bij sommige kinderen wel langdurig werkt en bij andere kinderen niet voldoende werkt.
Achtergrond
Achtergrond
De behandelmogelijkheden van recidief en refractaire B-cel leukemie bij kinderen is sterk verbeterd sinds de introductie van immuuntherapie. De behandeling met CAR T-cellen, een vorm van celtherapie waarbij de eigen afweercellen gericht worden tegen de leukemie, is in de vergoede zorg gekomen. Bij deze vorm van celtherapie worden de afweercellen van de patiënt buiten het lichaam genetisch veranderd zodat ze een extra eiwit hebben dat de leukemiecellen kan herkennen en vernietigen. Hiervoor worden de afweercellen eerst veranderd en vervolgens vermenigvuldigd voordat ze aan de patiënt terug gegeven worden.
Dit is een nieuwe vorm van therapie waarvan de langetermijneffecten nog onvoldoende bekend zijn. Ook weten we nog niet welke patiënten wel en welke niet zullen reageren. Als we dit beter begrijpen zullen we ook de huidige therapie beter in kunnen zetten.
Bij dit onderzoek vervolgen we de kinderen die CAR T-cel therapie krijgen. Dit doen we door bij de reguliere controles een aantal keer extra bloed, beenmerg of hersenvocht af te nemen. Dit is niet vervelend voor de kinderen, omdat we de afnames alleen doen als er voor de gewone zorg ook bloed, beenmerg of hersenvocht afgenomen zou worden. Ook verzamelen we de ontlasting van deze kinderen.
Als extra onderzoek vragen we of we ook een botbiopt (een klein stukje bot) af mogen nemen tijdens een beenmergpunctie. De dokter zal uitleggen wat dit precies betekent.
Voor vragen over deelname kun je je wenden tot je behandelend arts/de behandelend arts van je kind.
Datum laatste controle
23 september 2025
Onderzoeksgegevens
- Onderzoeksgegevens
Officiële titel
CABRIO klinische en biologische monitoring van kinderen en jongvolwassenen voorafgaand aan, tijdens en na CAR T-cel therapie, een prospectief single-center onderzoekKankersoort
Acute lymfatische leukemie
Als CAR T-cel therapie voor andere vormen van kinderkanker beschikbaar komt zullen we dit onderzoek ook voor deze kinderen openen
Maximaal aantal patiënten
60, allen in NederlandStartdatum
23 september 2025Status
OpenLokale hoofdonderzoeker
Dr. Friso CalkoenOpdrachtgever
Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologieGoedkeuring
Het onderzoek naar deze nieuwe behandeling is getoetst door een erkende medisch-ethische toetsingscommissie. Deze heeft geoordeeld dat het verantwoord is om de medewerking van patiënten te vragen. Voor meer informatie zie: CCMO.Registratienummer trialregister
Onderzoeksportaal CCMO: ABR NL87682.041.24
De bovenstaande informatie is alleen bedoeld als korte samenvatting en geeft mogelijk niet de meest actuele informatie weer. Voor de volledige details en actuele status van een protocol kunnen artsen rechtstreeks contact opnemen met het Prinses Máxima Centrum.